Doktor Wanda Błeńska

Sługa Boża Wanda Błeńska (1911–2014)

Lekarka | Misjonarka | Matka Trędowatych

www.wandablenska.pl

„Czyżby?”. Był 17 czerwca 1958 r. Tego dnia Wanda Błeńska zapisała w pamiętniku: „Dziś jakoś rano odkryłam pod prawym kolanem drętwe miejsce, leciutko zaróżowione – do wieczora nie ustąpiło. Czyżby?”. Od siedmiu lat leczyła trędowatych w Ugandzie. „Co chwilę patrzę na to i macam. Poczekam do poniedziałku – może przejdzie?”. Przeszło. Opiekowała się chorymi przez kolejnych 35 lat. Lekarką chciała być od dziecka. I to lekarką na misjach.

Wanda Błeńska urodziła się w 1911 r. w Poznaniu, tu też przyjęła chrzest w parafii pw. św. Marcina. W wieku kilku lat przeprowadziła się z rodziną do Torunia. Po maturze postanowiła zrealizować dziecięce pragnienie – rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Wstąpiła wtedy do Akademickiego Koła Misjologicznego (dziś nosi ono jej imię i każdego roku wysyła studentów na doświadczenia misyjne). W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski. W tamtych czasach jako świeckiej, niezamężnej kobiecie trudno jej było jednak wyjechać na misje, stąd na pełną realizację swojego marzenia musiała jeszcze poczekać. Pracowała w placówkach medycznych w Toruniu i Gdyni. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność Armii Krajowej. W dniu imienin, 23 czerwca 1944 r., trafiła do więzienia. Groził jej wyrok śmierci. Ostatecznie, po przeszło dwóch miesiącach, została wykupiona. Po wojnie przebywała w Niemczech i Anglii, gdzie odbyła kursy medycyny tropikalnej.

W 1950 r. otrzymała zaproszenie do pracy w Ugandzie. W czasie podróży zapisała w pamiętniku: „Prócz fizycznego zmęczenia mam pokój w sercu i jakąś cichą spokojną radość – jestem właściwie zupełnie szczęśliwa – jako nic nie mająca, a posiadająca wszystko”. Rozpoczęła pracę w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii. Przepracowała tu ponad 40 lat jako lekarka i świecka misjonarka.

Przez lata Wanda Błeńska była jedynym lekarzem w okolicy, mając pod opieką tysiące trędowatych. Na początku warunki pracy były bardzo trudne. Z czasem rozbudowała szpital w nowoczesne centrum diagnostyczne, lecznicze i edukacyjne. Prowadziła badania nad trądem, stając się jednym z najważniejszych na świecie leprologów. Utworzyła sieć klinik leczenia trądu i powołała do życia centrum szkolenia asystentów medycznych (dziś ośrodek nosi jej imię). Zdobyła serca Ugandyjczyków nie tylko dzięki kompetencjom zawodowym, ale także dzięki swojemu podejściu do chorych. „Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość” (abp Stanisław Gądecki). Pomogła przełamać społeczny lęk przed trędowatymi skutkujący wykluczeniem ich ze społeczności. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności. Badała ich bez rękawiczek, nie chcąc, by pomyśleli, że się ich boi czy brzydzi. Zakładała je tylko, gdy rana była otwarta lub gdy operowała. Mówiła: „Najskuteczniejszym lekarstwem jest miłość”. A o trędowatych: „Ich nie trzeba się bać. Ich trzeba kochać”. Nazwano ją Matką Trędowatych.

Wanda Błeńska wróciła do Polski na początku lat 90-tych zamieszkując w Poznaniu. Mimo podeszłego wieku brała udział w życiu misyjnym Kościoła, prowadziła wykłady w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, uczestniczyła w misyjnych sympozjach, odwiedzała szkoły i duszpasterstwa. Troszczyła się o organizowanie wsparcia duchowego, medycznego i finansowego dla misjonarzy, sama ofiarnie wspierała materialnie misje. Jej imieniem nazwano Instytut Misyjnego Laikatu. Otrzymała najwyższe odznaczenia państwowe i kościelne. Stała się autorytetem dla młodego pokolenia. Zmarła w Poznaniu 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.

Wanda Błeńska znalazła się w gronie 25 świadków wiary wybranych przez Watykan na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w październiku 2019 r.

18 października 2020 r. w Poznaniu, w Światową Niedzielę Misyjną i święto św. Łukasza, patrona lekarzy, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Wandy Błeńskiej. Kościół wynosi świętych na ołtarze, by przypomnieć, że „chrześcijanin nie może myśleć o swojej misji na ziemi, nie pojmując jej jako drogi świętości” (papież Franciszek). Potrzebujemy takich ludzi jak Wanda Błeńska, by wierzyć, że prawdziwe szczęście jest w dawaniu siebie innym.

Intencje modlitewne można przesyłać na adres: wandablenska.pl/skrzynka-intencji

Każdego 27 dnia miesiąca o godz. 18:00 w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu odprawiana jest Msza św., a po niej różaniec przy grobie Matki Trędowatych znajdującym się na pobliskim cmentarzu.

ks. Jarosław Czyżewski

postulator procesu beatyfikacyjnego

ul. Ostrów Tumski 2  61-109 Poznań

jaroslaw.czyzewski@archpoznan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *